fbpx
Miesto

Oravská Polhora

Vzdialenosť

52 km

Zemepisné súradnice

49°32'27.326"N
19°30'0.623"E

Hodnotenie

5 / 5
Nevynechajte
pri návšteve Oravy

Ak chcete zažiť jedinečnú atmosféru priestorov a miest, ktorými sa nechali inšpirovať osobnosti slovenskej literatúry, vyberte sa na miesta, kde tvorili

Objavte tieto miesta a vráťte sa tak v čase do doby vzniku najvýznamnejších literárnych diel. Spoznajte čo videli vo svojom okolí spisovatelia, v akých podmienkach písali a čo ich podnecovalo v tvorbe.

Na nádhery oravskej prírody nedal dopustiť ani Pavol Országh Hviezdoslav, veď to bol práve jeho rodný kraj, srdcu najbližší. Vlastným menom Pavol Országh de Felsőkubin, sa narodil v oravskej obci Vyšný Kubín, tvoril pod viacerými pseudonymami, ale pod tým „Hviezdoslav“ vytvoril svoje najznámejšie literárne skvosty.

Nezvolil si ho náhodne, ale naplnil si tak svoj sen z detstva, kedy ho fascinoval pohľad na nekonečné priestory nočnej oblohy, posiatej nespočetným množstvom hviezd a súhvezdí. V spojitosti s hviezdnou oblohou sa nespája len jeho pseudonymom ale aj pomenovanie objavenej planétky v roku 1983. Planétka o veľkosti asi 12km dostala meno 3980 Hviezdoslav.

Vyberte sa na výlet, ktorý zaujme malých aj veľkých, výlet do oravskej prírody, kde pravidelne chodieval aj Pavol Országh Hviezdoslav. Choďte v jeho stopách, ktoré vás zavedú pod okraj Babej hory do obce Oravská Polhora.

Autentická atmosféra hájovne vás prenesie do dôb minulých

Hájovňa na Podvrší stojí presne tak ako za čias Hviezdoslavových – dodnes. Nájdete tu prostredie presne také, ako ho videl aj Hviezdoslav a opísal vo svojom diele. Dokonca z okna uvidíte storočnú lipu, kde sedávali Hviezdoslavovci, keď ich hostila mladá hájnička. Áno, práve reálne osoby – hájnik Ján Lacha a jeho manželka Mária sa stali inšpirujúcimi postavami pre lyricko – epickú skladbu diela Hájnikova žena.

Hneď ako vstúpite do expozície ocitnete sa v prostredí, v ktorom básnik čerpal inšpiráciu a vznikalo tu jedinečné dielo. Ďalej sa presuniete do druhej miestnosti, ktorá je venovaná tvorbe samotného autora. Nachádza sa tu kútik s pracovným stolom a Hviezdoslavovými rukopismi.

Hájovňa, ktorá je spojená nie len s jedným spisovateľom

Svoje detstvo tu prežil jeden z ďalších dôležitých osobností slovenskej literatúry – Milo Urban. Dôkazom toho je aj veľmi vzácna fotografia, ktorú nachádzame v expozícii – zachytávajúca Urbana ako malého chlapca stojaceho pred hájovňou.

Keď vstúpite do expozície zaujme vás svetelná vitrína – obrazová kronika autorovho života. Taktiež zaujímavá je verná kópia „pracovne“ z čias pobytu v Chorvátskom Grobe, nechýbajú predmety osobne patriace Milovi Urbanovi. Napriek všetkým životným etapám Orave ostal verný a neustále sa k nej vracal a to nielen vo svojich dielach.